Současná doba je sice po stránce technického rozvoje na tom mnohem lépe, než konec devatenáctého století, kdy se teprve začaly projevovat první výdobytky průmyslové revoluce, ovšem za technickým rozvojem poněkud pokulhává rozvoj duchovních – morálních kvalit. Technika je v mnoha případech zneužívána proti lidem pro kriminální účely a účastní se mnoha konfliktů a válečných tažení, a to vyvolává na celé planetě obrovské vlny stresu. Jsme na jedné lodi a kdo se domnívá, že to, co se odehrává třeba v Etiopii, se netýká České republiky, mýlí se, protože to ovlivňuje kolektivní vědomí, klimatické změny, a má to i sociální a ekonomické dopady na zbytek světa. Jedním z těch nejvýraznějších dopadů je stres.

notový part

Stres přechází v současné době do chronické podoby, ovlivňuje naši psychiku velmi výrazně, zanechává stopy v hormonálním systému, urychluje stárnutí a způsobuje mnoho dalších zdravotních problémů, což pak přináší celé republice potíže v systému zdravotní péče, v jejím financování, a projeví se to i na poklesu hrubého domácího produktu.

koncert vážné hudby

Vzít zkrátka rozum do hrsti a používat zdravý selský rozum se vyplatí každému z nás a každý z vás by také měl proti stresu něco podniknout. Kromě správné životosprávy to může být i poslech hudby. I „docela obyčejná“ Smetanova Má Vlast anebo Dvořákovo Largo symfonie č. 9 „Z Nového světa“ ve vás probudí pozitivní emoce a poté třeba zjistíte, že na vás velmi rušivě působí televizní vysílání, zvláště pak některé stupidní seriály a negativně laděné zpravodajství.

Mimochodem víte o tom, že jsou lidé, co se televize už nadobro zbavili a vybírají si pouze některé pořady, které si stahují z Internetu, a že dávají raději přednost poslechu hudby, kde ta vážná má své pevné místo? Mnohem působivější zážitek však na vás čeká na živém koncertu v Praze ve Španělské synagoze, kde se vám představí komorní soubor Czech Collegium a Symfonický orchestr Czech Collegium.