Provozování venkovních i vnitřních bazénů je ztíženo výskytem mikroorganismů ve vodě a spadem prachu či jiných nečistot. Kdybychom žili ve vakuu a v naprosto sterilním prostředí, pak by to jistě bylo snazší, protože tam se žádný prach nevyskytuje a nežijí tam ani drobné organismy, jenže naše atmosféra obsahuje prachové částice v poměrně velkém množství, i když je pouhým zrakem nevnímáme, a stejně tak nedokážeme zachytit svýma očima různé roztoče, bakterie a další „breberky“. I přes důkladnou snahu zbavit bazén nečistot a zajistit v něm dokonale čistou vodu se stává, že se část nežádoucí hmoty usazuje na dně, a odtud ji můžeme dostat pouze bazénovým vysavačem.
V podstatě se jedná o stejný princip sání, jako při vysávání koberců, jen s tím rozdílem, že zde se nasává voda, zatímco v obýváku pouze vzduch. Bazénové vysavače známe dle jejich funkce a konstrukce trojího druhu. Dělí se na zcela automatické (robotické) vysavače, poloautomaty a ruční teleskopické nástavce. Možná vás napadne, že čím dražší model a čím více automatický stroj, tím lepší výsledky, ale není to tak docela pravda, protože i obyčejný ruční nástavec zvládne totéž, co robot, tedy s tím rozdílem, že zde musíme zapojit vlastní úsilí a věnovat této práci jistý čas.
Vysávání dna bazénu ručním bazénovým vysavačem je sice pracné a časově náročnější, ale dívejme se na tuto činnost i z druhé strany mince – posilujeme fyzickou kondici, více se hýbeme (a většina lidí má dnes pohybu opravdu málo) a zároveň vylepšujeme náladu uvolněnými endorfiny. Spojíte tedy příjemné s užitečným a ještě ušetříte, protože ruční nástavec na vysávání bazénového dna pořídíte za pár stovek a navíc je zcela bezporuchový (nemá se na něm prakticky co porouchat), což se u robotického vysavače říci nedá ani co se týče pravděpodobnosti závady, ani pořizovací ceny.